Inginer proiectare mecanică – CAD

Posted 3 years ago

DESCRIEREA POSTULUI:

Responsabilitatea inginerului CAD este aceea de a ajuta clienții să rezolve probleme complexe utilizând soluții software CAD/CAM/CAV. Poziția de inginer CAD implică lucrul îndeaproape cu clienții și echipa tehnică ce oferă suport consultativ. Totodată implică abilitatea de cercetare și de găsire de soluții la o largă varietate de probleme. Postul implică atât muncă de birou, cât și verificarea proiectului in producție (fabrică).

SARCINI ȘI RESPONABILITĂȚI:

1) Realizarea de PROIECTE CAD (piese, ansambluri si desene de executie) pentru diversi clienti, după proiectele acestora:

– modelare piese 3D, conform proiectelor clientilor;

– modelare si testare ansambluri 3D;

– desene de executie pentru piese (toate detaliile: dimensiuni, tolerante, rugozitati);

– desene de ansamblu si documentatie de montaj;

2) RENDERING profesional pentru ORICE TIP DE PIESA / ANSAMBLU;

3) Modelare si proiectare piese din plastic, tabla, altele;

4) VERIFICAREA, CORECTAREA si MODIFICAREA fisierelor CAD ale clientilor;

CANDIDATUL IDEAL:

  • Studii in curs de finalizare (sau finalizate) într-un domeniu tehnic (mecanica, AR, design industrial, etc);
  • Cunostinte solide de tesen tehnic, toleranțe, rezistența materialelor;
  • Cunostinte generale despre tehnologii de fabricare;
  • Abilități bune de citire și interpretare a desenelor tehnice;
  • Minim 1 an de experiență în utilizarea unui software relevant CAD;
  • Minim 1 an de experiență într-un mediu ingineresc în domeniul industrial – avantaj;
  • Abilitatea de a lucra atât independent, precum și în echipe diversificate;
  • Capacitate demonstrată de a gestiona simultan mai multe proiecte și de a comunica eficient cu clienții;
  • Aptitudini bune în Microsoft Office (Word, Excel)
  • Limba engleză (mediu/avansat);

ALTE INFORMAȚII RELEVANTE:

  • Experiența în prelucrarea pe mașini cu comenzi numerice constituie un avantaj;
  • Experiența în utilizarea software-ului CAE constituie un avantaj;
  • Cunoștințe de electrică – avantaj;
  • Competențe dovedite de soluționare a problemelor și abilitatea de a implementa modele numerice pentru a obține soluții practice inginerești pentru probleme dificile;
  • Pasiune pentru excelență tehnică personală și performanță ridicată;
  • Persoană organizată, cu abilități bune de comunicare și relaționare;
  • Disponibil pentru deplasări ocazionale (aproximativ 20% din timp);
  • Permis de conducere categoria B – avantaj.